Close

Připojení ke vzdálenné ploše

Krok 1: Povolení vzdáleného přístupu

Windows 7 & Vista

Přes menu Ovládací panely > Systém a údržba > Systém a pak v Ukázka připojení ke vzdálené plošelevém sloupci zvolit Vzdálená nastavení. Povolte přístup přes UAC, a pak v oddíluVzdálená plocha zaškrtněte volbu Umožnit připojení pouze těch počítačů, v nichž je spuštěna Vzdálená plocha s ověřováním na úrovni sítě (vyšší zabezpečení). V případě, že se připojujete přes program, který toto vyšší zabezpečení nepodporuje, zaškrtněte políčko o bod výše, tedy Povolit připojení počítačů s jakoukoliv verzí vzdálené plochy.

Při nastavení přístupu se může objevit upozornění, že v režimu spánku nebude možné k počítači vzdáleně přistupovat. Toto upozornění stačí odsouhlasit, případně pak na jeho základě můžete dle vaší úvahy vypnout v napájecích plánech automatický přechod do režimu spánku nebo hibernace, je-li aktivován.

Windows XP

Vzdálený přístup funguje ve verzi Professional, pokud máte XP Home, následující nastavení ve svém systému nenaleznete.

Start > Nastavení > Ovládací panely > Systém > zde přepněte na kartu Vzdálený přístup. Zde najdete tlačítko pro povolení přístupu k počítači jiným uživatelům, které je třeba zaškrtnout.

Dále je ještě třeba upravit nastavení bezpečnosti. Jděte do Nastavení > Ovládací panely > Centrum zabezpečení > zde zvolte Brána firewall systému Windows a ujistěte se, že není zaškrtnutá volba Nepovolovat výjimky. Dále nahoře přepněte na kartu Výjimky a přidejte mezi zaškrtnutý seznam položku Vzdálená plocha.

Krok 2: Připojení ze vzdáleného počítače

Windows 7 / Vista / XP

Jděte do nabídky start a do políčka vyhledávání zadejte výraz mstsc – a vyhledaný program spusťte. (Ve Windows XP použijte zadání přes nabídku Start > Spusit.) Do políčka pro název počítače zadejte IP adresu pc, na které se hodláte napojit. (Tuto adresu zjistíte, kdy na cílovém počítači zadáte přes kombinaci Win+R (win= klávesa s okýnkem mezi levým Ctrl a Alt) spustit program cmd a v něm zadáte spustit příkaz ipconfig.) Dále stačí zadat jméno, přihlášení a jste napojeni.

Pokud jste připojeni do stejné sítě (např. typicky do skupiny Workgroup), dá se ve Windows 7 použít i tento postup:

Přes nabídku Počítač > Síť zobrazte všechny počítače připojené do sítě.
Pravým tlačítkem klikněte na vybraný stroj, k němuž si chcete vytvořit připojení.
Vyberte možnost Připojit pomocí funkce Připojení ke vzdálené ploše.
Zadejte přihlašovací údaje (totožné s údaji, přes které se přihlašujete do Windows na vybraném počítači) a vyčkejte na připojení.